Při odličování pleti si vystačíte s jedinou surovinou – kvalitním rostlinným olejem – a jemným odličovacím tamponkem. Pokud sáhnete po klasických vatových tamponcích z bělené bavlny, riskujete podráždění, zvlášť v citlivé oblasti očí. Mnohem vhodnější jsou tamponky z biobavlny nebo z neběleného materiálu.
Ideální volbou jsou opakovaně použitelné látkové tamponky – šetří nejen vaši pleť, ale i peněženku a přírodu.
Jaký olej zvolit?
Vhodné jsou lisované, za studena zpracované oleje, nejlépe v bio kvalitě. Nejen že nezatíží pokožku, ale zachovávají i maximum účinných látek. Vyhněte se rafinovaným nebo parfemovaným olejům – jemná pleť kolem očí si zaslouží extra šetrný přístup.
Z olejů, které se běžně osvědčují při odličování, patří mezi oblíbené například:
- jojobový (vhodný i pro suchou a citlivou pleť),
- slunečnicový (lehounký, ideální pro smíšenou, mastnou a aknózní pleť)
- mandlový (vhodný pro citlivou, suchou a ekzematickou pleť)
Jaký olej se osvědčil na oči?
Na oči se nejlépe osvědčil jojobový olej – je lehký, dobře snášený a bez vůně. Vyhněte se naopak kokosovému oleji – u některých lidí může způsobovat ucpání slzných kanálků.
Dražší oleje, (opunciový, arganový nebo šípkový) si raději nechte na závěrečnou péči.
Během odličování se totiž většina oleje z pleti odstraní – a to je u těchto pokladů škoda.
Pozor také na esenciální oleje – pro odlíčení nejsou vhodné, mohou dráždit oči.
Postup odličování ve 5 krocích
1. Navlhčete pleť i tamponek
Začněte tím, že si navlhčíte obličej – například během sprchování, pod tekoucí vodou nebo hydrolátem, nesnesete-li vodu na obličeji. Navlhčete i odličovací tamponek, aby byl jemnější a nedráždil pokožku.
2. Naneste olej a odstraňte make-up a nečistoty
Na navlhčený tamponek kápněte několik kapek zvoleného oleje a jemně stírejte make-up a nečistoty z pleti. Pokud je potřeba, přidejte olej a pokračujte, dokud nebude tamponek čistý. Případně použijte nový. Nečistoty odstraňujete pomocí oleje, nikoliv pomocí mechanického tlačení tamponku. Sílu a dření vůbec nepoužívejte - není to potřeba.
3. Odličte oči
Použijte nový čistý a navlhčený tamponek. Naneste na něj malé množství oleje a přiložte ho na zavřené víčko. Nechte chvilku působit, sevřete prsty na řasách do špetičky (palec na spodní straně tamponku, ukazovák a prostředníček nahoře) a konečky prstů jemně stírejte směrem dolů z řas. Řasy ani jejich okolí nemněte, ať se olej a zbytky řasenky nedostanou do očí. Cílem není vypadat jako panda! Pokud zůstanou zbytky tužky mezi řasami, pomůže kapka oleje na vatové tyčince, případně na kraji vatového tamponku.
4. Omyjte obličej
Po odlíčení obličej omyjte výluhem z břízy nebo lehkým roztokem sidru, aby se odstranily zbytky oleje - tento olej plní čisticí funkci a na pokožce zůstat nemá - tuto úlohu má v posledním kroku péče, po hydrataci, olej pečující.
5. Tonizujte a pečujte
Závěrečným krokem odlíčení je tonizace pleti – skvěle poslouží přírodní květová voda (hydrolát).
Hydrolát pomůže obnovit přirozené pH a připraví pleť na nanesení závěrečné péče – ať už je to balzám nebo olej. Celý proces čistění, tonizace a následné hydratace a opečování (o celém rituálu si přečti zde) provádějte na vlhké a nezaschlé pleti, kterou po celou dobu udržujte vlhkou.
Pokud si odličování zjednodušíte a uděláte z něj jemný každodenní rituál, pleť vám poděkuje – a vy získáte nejen krásnější pokožku, ale i chvíli klidu pro sebe. 🌿